Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
Kalp ve Damar Hastalıkları 10 yılda yüzde 25 arttı
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
13-09-2013 14:58 - 597 Okunma

 
 PAD olarak bilinen, kalp ve beyin dışındaki damarlarda görülen hastalığa yakalananların sayısı son 10 yılda yüzde 25 oranında arttı. Bu hastalığa yakalananların, kalp krizi ve felç riski daha yüksek. Düşük ve orta gelirli ülkelerde  daha çok rastlanan hastalık, geri dönüşü imkansız hasar bırakıyor.

Kalp ve beyin dışındaki bölgelerdeki damar hastalıklarına yani PAD’ye yakalananların çoğu bunun farkında bile değil ama hastalık, kalp krizi ve felç olasılığını ciddi oranda arttırıyor.

Uzmanlar, felç geçiren hastaların PAD hastalığıyla birlikte, bir kaç yıl içinde  ikinci kez felç, kalp krizi geçirme, hatta ölüm riskinin 3 kat arttığını söylüyor.

PAD, vücuttaki yağ oluşumlarının damarlarda birikmesinin bacak ve ayaklara kan akışını kısıtlamasıyla ortaya çıkan bir dolaşım sorunu.

Hastalık yürüme yetisini ciddi oranda sınırlayabiliyor. Dokuların ölmesi sonucu kangren oluşarak bacağın kesilmesini gerektirebiliyor.

Araştırmalar, PAD hastalığının dünyanın her yerinde artışta olduğunu gösteriyor. Ancak bugüne dek hastalığın yaygınlığıyla ilgili küresel bir çalışma yoktu. Bu konudaki ilk çalışma, Lancet tıp dergisinde yayımlandı.

Edinburgh Üniversitesi’ndeki uzmanlar tarafından yapılan çalışmayı, Doktor Alan Hirch skype aracılığıyla  yorumladı: “PAD hastalığının neden bu kadar yaygın olduğu ve giderek arttığını ortaya koyan tek bir çalışma bile yok. Ama bu raporu yazan uzmanlar, sigara, yüksek tansiyon, diyabet ve yüksek kolesterol gibi risk faktörlerinin aynı anda bulunmasının damar tıkanıklıklarına yolaçtığını ortaya koydular.”

Ancak doktor Hirsch, bu risk faktörlerinden özellikle birine dikkat çekiyor: “En ciddi etken kuşkusuz tütün ve onun her türü.”

Araştırma, kalp ve beyin dışındaki damarları etkileyen bu hastalığa sahip kişilerin yüzde 70’ini oluşturan nüfusun Güney Asya ve Büyük Okyanus çevresindeki düşük ve orta gelirli ülkelerde yaşadığını ortaya koyuyor.

Hirsch bu çalışmanın sağlık yetkililerini harekete geçirecek acil bir çağrı niteliği taşıdığını vurguluyor: “Bir hastalık bu kadar yaygınsa, yapılması gereken önlem almaktır. Önlem almanın ilk adımı da riskin farkına varmaktır.”

Doktor Hirsch’e göre asıl kilit nokta kişileri kötü alışkanlıkları bırakmaya ikna etmek. Bunun için de  çeyrek milyar kişiyi etkileyen bir salgın için yerel ulusal ve uluslararası tüm yetkililerin derhal harekete geçmesi gerekiyor.

Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
13-09-2013 14:58 - 597 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Mehdi AKSU
DİRENİŞİN ADI FİLİSTİN!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Av. Sinan Kılıç
Doğru’dan Yanlış çıkarmamak gerek…
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
18-11-2018 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım