Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
Katar'ın Eski Başbakanından İtiraflar
Katar'ın eski başbakanından itiraflarKatar’ın eski Başbakanı Hamad bin Casim, ülkesinin Suriye’de oynadığı rolle ilgili itirafta bulundu.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
30-10-2017 08:13 - 127 Okunma
Financial Times gazetesine röportaj veren Katar’ın eski Başbakanı Hamad bin Casim, Suriye’deki krizin yönetimi konusunda kendilerine yeşil ışık yakıldığını açıkladı.
 
Hamad bin Casim, Suudi Arabistan’la olan ilişkilerinin nasıl rekabete dönüştüğüne dair bilgi verirken, başlangıçta Suriye dosyasının idaresinin kendilerine verildiğini söyledi; ancak bunu kendilerine kimin verdiğini açıklamadı.
 
Suriye dosyası bize verilmişti
 
Arap Birliği’nin dönem başkanlığını yaptığı dönemde Katar’ın başbakanı olan Hamad bin Casim, “Katar, başlangıçta Suriye dosyasının idaresi konusunda yeşil ışıklar aldı; çünkü Suudi Arabistan o dönemde bu sorumluluğu üstlenmedi. Ancak Riyad, daha sonra politikalarını değiştirdi. Bize arka koltuğa geçmemiz gerektiği söylenmedi ve nihayet sonuçta iş rekabete dönüştü” dedi.
 
Amerika için güvenilir bir müttefik olamadık
 
Amerikan Başkanı Barack Obama’nın Atlantik dergisinde Arap ülkelerine yönelik dostça olmayan açıklamaları konusunda da Obama’yı haklı bulan Hamad bin Casim, “Araplar, bu açık sözlülüğünden dolayı Obama’ya teşekkür etmeliler. Biz Araplar, Amerika’ya güvenilir müttefikler olduğumuzu ispat edemedik” dedi.
 
İranlılar gibi müzakere yapabilen Arap ülkesi yok
 
İran diplomasisi konusunda da açıklamalarda bulunan Hamad bin Casim, nükleer müzakereler sırasında İranlı diplomatların davranışlarının övgüye layık olduğunu belirterek şunları söyledi.
 
“Şunu itiraf etmeliyim ki müzakerelerdeki bu durum, Araplarla kıyaslandığında İranlıların bilinç, zekilik ve sabır bakımından üstünlüğünü göstermesi bakımından yeterlidir. İranlılar, yıllar boyunca nükleer müzakerelerde olduğu gibi çeşitli müzakerelere katıldılar. Şimdi bakalım acaba bu kadar uzun süreli müzakere yapabilen bir Arap ülkesi bulabilir miyiz?”
 
Katar’ın Suriye krizindeki rolü
 
Hamad bin Casim’in başbakanlığı döneminde Katar, Arap Birliği dönem başkanı sıfatıyla Suriye sorununun çözümü için girişim başlatmış ve Suriye’nin Arap Birliği üyeliğinin askıya alınmasını sağlamış, Suriye’ye ekonomik yaptırım kararları almıştı.
 
Suriye krizinin çözümü için Yemen modeline dayalı bir çözüm önererek Beşşar Esed’in yetkilerini yardımcısı Faruk Şara’ya bırakarak çekilmesini isteyen Katar başkanlığındaki Arap Birliği, Şam’ın bu öneriyi reddetmesi üzerine 4 Ocak 2012’de Fransa ile birlikte konuyu BM Güvenlik konseyine taşımıştı.
 
Katar’ın babasını darbe ile deviren eski Emiri Hamad bin Halife’nin 2013 yılında tahtını oğlu Temim bin Hamad’a bırakmış ve yeni emir döneminde Hamad bin Casim’e başbakanlık görevi verilmemişti.
 
Hamad bin Halife ile Hamad bin Casim’in Suriye’deki yönetimi devirmeyi başaramamaları sebebiyle Amerika tarafından görevlerinden alınarak cezalandırıldıkları öne sürülüyor.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
30-10-2017 08:13 - 127 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Mehdi AKSU
İRAN’DA SÜNNİLER!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Av. Sinan Kılıç
Doğru’dan Yanlış çıkarmamak gerek…
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
16-12-2018 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım