Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
Musul Operasyonu Başladı
Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Musul operasyonunun başladığını duyurdu
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
17-10-2016 08:55 - 230 Okunma
 
Irak Başbakanı Haydar el İbadi, bir süredir beklenen Musul’u IŞİD’den temizleme operasyonunun başladığını açıkladı.
 
Irak’ın en büyük ikinci ili Musul’un kurtarılması için Irak ordusu ve Peşmerge güçleri, konuşlandıkları Hazır cephesinden IŞİD’e üç koldan saldırıyor.
 
Peşmerge güçleri, Musul yakınlarındaki IŞİD kontrolündeki köylere doğru havan atışına başladı. Musul yakınlarındaki köylerden IŞİD militanları tarafından peşmergelere ağır silahlarla karşılık veriliyor. Vertik Dağı’nın eteklerinde IŞİD kontrolündeki bir köy koalisyon uçakları tarafından bombalanıyor.
 
Televizyondan canlı yayınlanan konuşmasında Musul Operasyonunun başladığını duyuran Irak Başbakanı İbadi’nin yanında genelkurmay başkanı ve kuvvet komutanları da hazır bulundu. İbadi açıklamasında, “Zafer vakti geldi çattı ve Musul’u kurtarma operasyonu başladı” dedi. Musul halkına seslenen İbadi, “Sizi IŞİD teröründen ve şiddetinden kurtarmak için bu şanlı operasyonun başladığını açıklıyorum.” dedi. İbadi ayrıca Musul’a sadece Iraklı asker ve polislerin girebileceğini söyledi.
 
PEŞMERGELER VURMAYA BAŞLADI
 
Irak’ın en büyük ikinci ili Musul’un kurtarılması için Irak Ordusu, Peşmerge güçleri ve ABD topçu birlikleri, konuşlandıkları Hazır cephesinden DEAŞ’a üç koldan saldırıyor. Operasyona 18 bin Peşmerge gücünün katıldığı bildirildi. Peşmerge güçleri, Musul yakınlarındaki IŞİD kontrolündeki köylere doğru havan atışına başladı. Musul yakınlarındaki köylerden, IŞİD militanları tarafından peşmergelere ağır silahlarla karşılık veriliyor.
 
KOALİSYON ÜLKELERİNDEN HAVADAN DESTEK
 
Musul kent merkezinin 40 kilometre doğusundaki Hazır cephesine  konuşlanan Irak ordusu ve Peşmerge güçleri, ağır silahlarla IŞİD hedeflerini  bombalıyor. Koalisyon ülkelerine ait savaş uçakları da IŞİD hedeflerini havadan vurarak operasyona destek veriyor:
 
Bu arada IŞİD militanlarının, koalisyon uçaklarının görüş alanını  daraltmak için lastikler yaktığı ve hendeklere doldurulan ham petrolü ateşe  verdiği belirtildi. Bu nedenle Musul’a yakın bölgelerde gökyüzünde simsiyah  bulutların oluşması dikkati çekti.
 
Hazır cephesinden üç koldan başlatılan operasyon kapsamında  Hristiyanların yoğun yaşadığı Hamdaniye ilçesinin kurtarılması hedefleniyor.
 
ÖNCÜ GÜÇ PEŞMERGELER
 
Musul kent merkezinin 40 kilometre doğusunda bulunan Hazer  Cephesi’ndeki Zerdek Dağı ve Hasanşam köyüne konuşlanan Peşmergeler ve ABD topçu  birlikleri, IŞİD hedeflerini karadan vuruyor. Operasyonda öncü gücün Peşmergeler  olduğu görüldü. Irak ordusunun Peşmergenin açtığı alanda arkadan ilerleyeceği  ifade edildi. Operasyonda ilk hedefin Musul’a bağlı Hamdani’ye ve Karakuş  ilçelerinin IŞİD’den temizlenmesi olduğu kaydedildi. 
 
İBADİ’DEN MUSUL HALKINA ÇAĞRI
 
Irak  Başbakanı İbadi, Musul halkını güvenlik güçleriyle dayanışma içinde olmaya  çağırdı
 
Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Musul’u IŞİD’den  kurtarma operasyonuyla ilgili, Musul halkının güvenlik güçleriyle dayanışma  içerisinde olmalarını istedi. 
 
O GÜÇLERDEN SÖZ ETMEDİ
 
İbadi açıklamasında, operasyona katılacağı belirtilen ve tüm  hazırlıklarıyla cephelere konuşlandırılan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne (IKBY)  bağlı Peşmerge güçlerinden, Türkiye’nin eğittiği Musullu yerel güçlerden oluşan  Ninova Muhafızları’ndan ve Gönüllü halk güçleri El-Haşdi Şabi’den söz etmedi.
 
9 RÜTBELİ SUBAY
 
İbadi tarhi açıklamayı yaparken yanında ülke Genelkurmay Başkanı Osman Ganimi başta olmak  üzere dokuz üst rütbeli subay yer aldı.
 
HAVAN TOPLARININ SESLERİ GELİYOR
 
Bu arada Musul ilinin doğusundaki stratejik Zerdek Dağı’na da çok  sayıda Peşmergenin sevkedildiği öğrenildi. DEAŞ militanlarının Musul ovasındaki  hareketliliğinin izlenmesi için helikopterlerce bölgenin sürekli aydınlatıldığı  görüldü. Musul Ovası’nda yer yer havan toplarının sesi geliyor.
 
KEŞİF UÇUŞLARI YAPILIYOR
 
Musul’a hakim en yakın dağlardan biri olan Zertik Dağı’nın eteğindeki köylere top atışı yapıldı, Musul üzerinde keşif uçuşları yapılıyor.
 
AŞAMALI OPERASYON
 
Eski Musul Valisi, operasyonun birkaç aşamadan oluşacağını da söyledi. Buna göre ilk etapta , kentin güney, doğu ve kuzey bölgelerindeki Peşmerge güçleriyle Irak ordusu ortak hareket ederek, kent çevresindeki Tilkef, Hemdaniye ilçeleriyle, Bertilla ve Başika kasabalarını kurtaracak.
 
Nuceyfi, kent çevresindeki bölgelerin geri alınmasının iki hafta sürebileceğini belirtti. Esil Nuceyfi, “Eğer kent merkezine girecek güçler, Musul sakinleri tarafından benimsenirlerse, operasyon kısa bir süre içerisinde başarılı bir şekilde tamamlanır” dedi.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
17-10-2016 08:55 - 230 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Mehdi AKSU
İRAN’DA SÜNNİLER!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Av. Sinan Kılıç
Doğru’dan Yanlış çıkarmamak gerek…
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
15-12-2018 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım