Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
Sanatıyla insanları hakka davet ediyor
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
11-02-2013 17:27 - 538 Okunma

Gürcistan'ın tanınmış dinadamlarından Ehlibeyt Dergisi Editörü Hacı Rızvan İsmailov, ortaya koyduğu eserlerle dikkat çekiyor.
İsmailov, severek yaptığı eserleri ve hayatıyla ilgili şunları söylüyor:
 Allah'ın lütfettiği yetenekle 12 yaşımdan beri resim çizmeye başladım. Çocukluktan beni resime ve şiire yönelten hisler duydum. 1986 yılında Bakü'ye giderek Azim Azimzade Azerbaycan Ressamlık Okulu'nda dört yıl eğitim gördüm. Azerbaycan'ın tanınmış ressamlarından, büyük üstatlardan ders aldım. O yıllardan bu yana çeşitli üslup ve temalarda resimler çizdim. Fakat son yıllarda, Ehlibeyt'ten bize rivayet edilen derin manalı hadis-i şerifleri, Kur'an ayetlerini ve şiirleri tabloya dökme, tasvirle anlatma yolunu seçtim. Son beş yıldır çizdiğim resimlerin esasını dini-felsefi konular oluşturuyor. Bu tablolar bundan dört yıl önce Zeynebiye Basın Sorumlusu değerli kardeşim Kasım Alcan aracılığıyla televizyon programından gündem olmuştu. Mübarek Ramazan ayında yayınlanan programda her gün bir tablo üzerine konuşuyor; Türkiye'den ve diğer ülkelerden yayına katılan izleyicilerle resmin manası üzerine sohbet ediyorduk.

Sözle müziğin birleşmesiyle ortaya ezgi çıkar. Aslında sözle renkleri birleştirmek de bir açıdan ezgidir; müziğin yerini renkler tutuyor. Bu yüzden eserlerimin ekseriyeti şiirle tamamlanmış oluyor. Bu şiir tablonun anlamını ve etkisini güçledirmeye yarıyor. Ya da bir hadisi ya da ayeti tasvir ederken, resme o sözleri de katarak eseri etkili kılmaya çalışıyorum. Bu alanda elliye yakın eserim var. Bu eserleri önümüzdeki dönemde Tahran'da, Tiflis'te çeşitli ülkelerde sergilemeyi planlıyorum. İnşallah Zeynebiye Camii ve Kültür Merkezi'nin inşaatı tamamlandığında en çok sevdiğim, en çok değer verdiğim tablomu oraya hediye edeceğim.  

Bu noktada ben tüm yeteneği olan gençlerimizi hatta alimlerimizi Ehlibeyt yolunu anlatan, insanları İslam'a çağıran resimler çizip sergilesinler. Çünkü resim görseldier. Görsel eserlerin insan üzerindeki etkisi işittiklerinden daha yüksektir. Yani resmin etkisi müzikten de kitaptan da kalıcıdır. O halde İslam tebliğinde de resimlerden yararlanmalıyız.

Ben Halkalı'daki Evrensel Aşura Matem Merasimi'nde büyük tablolar, resimler görüyorum. Şüphe yok ki, o tabloların insanlar üzerinde büyük etkisi vardır. Dünya artık yüksek medeniyet dönemindedir; artık uzay çağındadır. Bizler de İslam kurallarının izin verdiği ölçüde bu alanda faaliyet göstermeli, gelişmelerden geri kalmamalıyız.

Şimdiye kadar üç kitabım yayınlandı. Bir diğeri de baskıya girmek üzeredir. Şiir kitaplarımdan birinin adı "Borçalı Kalbimdir, Aşkım Ehlibeyt" Borçalı kadim Türk topraklarından, kasabalarından biridir. Toprak kalptir, bu toprağın aşkı da Ehlibeyt'tir. Şiirlerimde Ehlibeyt teması ön plandadır.

Geçtiğimiz yıl da Gürcistan'da İslam Abideleri isimli eserim basıldı. Ansiklopedik düzeyde hazırlanan ve çeşitli Ehlibeyt kurumlarının desteğiyle basılan bu kitap "Gürcistan'da İslam Tarihi; Gürcistan'ın İslam Alimleri; Gürcistan'daki Cami, Türbe ve Kabirler" adında üç kısımdan oluşuyor.

Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
11-02-2013 17:27 - 538 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Mehdi AKSU
DİRENİŞİN ADI FİLİSTİN!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Av. Sinan Kılıç
Doğru’dan Yanlış çıkarmamak gerek…
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
22-10-2018 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım