Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
Sibiryalı bilimciler benzersiz omurga arası disk protezi geliştirdi
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
06-12-2014 08:09 - 1725 Okunma

Sibiryalı bilimciler dünyada benzeri olmayan omurga arası disk protezi üretim teknolojisini geliştirdi.

Tomsk Devlet Üniversitesi görevlileri bilimcilerle Dayanıklılık Fiziği ve Madde bilimi Enstitüsü görevlileri olan bilimcilerin ortak çalışmalarının ürünü olan maddeden yapılan protez kemikdoku ile kaynaşıp insan organizması tarafından raddedilmiyor.

Günümüzde tababette çoğunlukla madeni omurga arası disk protezleri kullanılıyor. Ama bunlar insan organizmasına pek te uygun gelmediğinden,çoğu defa ameliyat sonrası komplikasyonlar, yangılar oluyor ki bu,ilave tedavinin ve yeniden ameliyat yapılmasını gerektiriyor. Yeni tür omurga arası disk protezi geliştirme çalışmalarına katılan Tomsk Devlet Üniversitesi görevlisi Ales Buyakov “Sputnik” radyosu muhabirine verdiği demeçte, Rusya’da geliştirilmiş teknolojinin olumsuz glişmeleri önlemek imkanını verdiğini söyledi ve şöyle devam etti:

Geliştirilmiş seramik protez yapısı açısından kemikdokunun yapısına benzer. Gözenekli olup kemikdokuya yerleştirilip bununla kaynaşırken yenilenmesine hizmet eder. Yapısının kemikdokunun yapısına yakın olması sayesinde ameliyat sonrası komplikasyonlar,omurga enfeksiyonları olmıyor. Bunun için disk implantı çıkarmak ya da yerine yenisini geçirmek amacıyla ameliyat yapılması gerekmiyecek.

Bilimcilerin verdikleri bilgilere göre, omurga arası disk protezi, organizma sistemine entegre edilmesini kolaylaştıran tıbbi maddeyle kaplanır. Yunanistanlı bilimcilerle birlikte yapılan deneyler geliştirilmiş teknolojinin efektif olduğunu gösterdi. Yapay omurga arası disklin ilk prototipleri yapıldı. Yüksek nitelikte olduğuna kanaat getirmek için hayvanlar üzerinde deneylerin yapılması gerekir. Bilimciye göre, şimdilik laboratuvarda insan kemikdokusunun oluştuğu hücreler üzerinde yapılan deneyler iyi sonuçları verdi.

Bilimciler, geliştirilmiş omurga arası disk protezinin tıp uzmanlarının emrine ne zaman verileceği sorusuna kesin bir yanıt vermeye şimdilik hazır değil. Böyle olduğu halde uzak olmayan gelecekte bunun olacağını sanıyor. Ales Buyakov, yapılması gereken tüm deneylerin yakın bir gelecekte tamamlanacağı teminatlarında bulundu.
 

Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
06-12-2014 08:09 - 1725 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Av. Sinan Kılıç
Emperyalizmin Dini/Mezhebi Yoktur
Mehdi AKSU
İRAN’DA SÜNNİLER!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Orhan Kiverlioğlu
Biz büyük devlet iken
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
22-02-2019 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım