Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
Tarihin Mazlumu Hz. Ebu Talip (as)
Hz. Ebu Talip Tarihin Mazlumudur
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
15-06-2012 13:02 - 1022 Okunma

 

Hz. Peygamber (sav)’in Mekke döneminde en büyük hamisi, vefalı ve cefakâr amcası Hz. Ebu Talip (as) vefat yıl dönümünde düzenlenecek törenle anılacak.

 Türkiye ve dünyada ilk olarak kurulan ve kendi adıyla süslenen Hz. Ebu Talip Camiinde 17 Haziran Pazar günü bir anma etkinliği düzenleniyor.

İstanbul Başakşehir İkitelli’de bulunan Hz. Ebu Talip Camii imamı H. Ş. Ali Salmanlı programla ilgili bilgi verdi.

Ali Salman şunları söyledi: Sabır abidesi Hz. Ebu Talib’in, iki gün sonra da Hz. Peygamberimizin vefalı eşi Hz. Hatice validemizin vefatı dolayısıyla her yıl olduğu gibi matem meclisimiz olacaktır. Bu vesileyle Hz. İmam Mehdi (af)’ e,  müçtehitlerimize ve dostlarına tesliyet arz ediyorum.

Hz. Ebu Talip gerçekten bir sabır abidesidir. Sadece İslam ümmetinin değil bütün insanlığın ona vefa ve minnet borcu vardır.  İslam Peygamberi onun vesilesiyle şirkin ve düşmanların elinden kurtuldu dedi. Ali Salman, gençliğimiz bu konularda hizmet veren bir site kurdu. Sloganları ise şuydu: “Bir ömür adadığım, uğruna adanmış gençlik” .

İki yıldır bu gençlik Hz Ebu Talip (as) ve diğer konularda aktif hizmet vermektedir. Bu vesileyle kendilerine teşekkür ediyor ve başarı diliyorum.  Evet, bu adla dünyada kurulan ilk mescittir. Bununla da iftihar ediyoruz.

Hz. Ebu Talip gerçekten de tarihin mazlumudur. Emevi anlayışı taşıyanların perspektifinden O’nun imam getirmeden dünyadan göçtüğü söyleniyor.  Bu sözler boş bir iddiadan öte bir anlam taşımamaktadır.

Bununla ilgili Eski Diyanet İşleri Baş Danışmanı İslam tarihçisi Sayın Ali Akın hocamızın hazırladığı Hz. Ebu Talip ve Gizli Kalmış Gerçekler adıyla çok değerli bir eser bastırdık. Dileyenler o kitaba müracaat edebilirler.  

 Hz. Ebu Talip (as)’la ilgili bir takım çalışmaların olduğunu ifade eden H. Ş. Ali Salmanlı, O’nun imanıyla ilgili, Mısır, Suudi Arabistan, Türkiye, Lübnan, Irak, İran ve birçok ülkede kitaplar yazılmıştır. Onun hayatıyla ilgili kitapları topluyorum, ömür yeterse bunları özetleyerek bir kitap olarak çıkarmayı düşünüyorum. Ayrıca Hz Ebu taliple ilgili uluslararası bir Sempozyum da düşünüyoruz bunun ilgili bir altyapı çalışmamızda var.

 Bu Sempozyuma konuyla ilgili kitaplar yazan yazarları da davet etmeyi düşünüyoruz diye konuştu. Salman Pazar günü yapılacak olan anma etkinliğine herkesi davet ettiğini de sözlerine ekledi.

Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
15-06-2012 13:02 - 1022 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Mehdi AKSU
DİRENİŞİN ADI FİLİSTİN!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Av. Sinan Kılıç
Doğru’dan Yanlış çıkarmamak gerek…
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
13-12-2018 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım