Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
Türkiye’nin Suriye’deki Uzun Vadeli Hedefleri Neler?
Türkiye tarafından eğitilen yüzlerce Suriyeli polisin mezuniyet töreninde hep bir ağızdan “Allahu ekber! Çok yaşa Erdoğan” diye seslendikleri video, Türkiye’nin Suriye’deki uzun vadeli hedeflerine dair yeni soru işaretleri yarattı.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
02-02-2017 07:26 - 288 Okunma
Polisler, Türk ordusunun geçen Ağustos ayında Suriye’de başlattığı operasyonda IŞİD’in elinden alınan kentlere konuşlandırılacak.
 
Video, gözlemcilerin, yeni eğitilen Suriye polisinin Suriye’ye mi yoksa Türkiye’yi mi bağlılık göstereceğini sorgulamasına neden oldu. Bu durum, Fırat Kalkanı operasyonunun nihai hedefi hakkında da artan sorulara bir yenisini ekledi.
 
Bölgede uzun yıllar görev yapmış eski kıdemli Türk diplomat Aydın Selcen, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK), 1990’ların başından beri kuzey Irak’ta olduğu gibi Suriye’de de uzun vadeli kalacağı görüşünü dile getirdi. Selcen, Türk ordusunun 1970’li yılların ortalarından beri Kuzey Kıbrıs’ta olduğuna da dikkati çekti.
 
Selcen, Türk ordusunun can koyduğu bir davayı bir başkasına bırakma geleneği olmadığı görüşünde.
 
Türk ordusu, çoğu El Bab’ı ele geçirmeye yönelik operasyonda olmak üzere 40’ı aşkın kayıp verdi. Türkiye’nin niyetlerine yönelik farklı iddialar giderek artan şekilde bu kent üzerinde yoğunlaşıyor.
 
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, El-Bab’ı Şam rejimine geri verme seçeneğini dışlayarak, burasının Suriye halkına geri gideceğini söyledi. Bu arada Türk ordusu, IŞİD’in ‘başkent’ ilan ettiği Rakka’ya açılan kapı olarak görülen, stratejik açıdan önemli bu kentten IŞİD’i çıkarmaya yönelik çabasını sürdürüyor.
 
Rusya da Türkiye’nin niyetleri hakkında endişeli olabilir. Emekli diplomat Selcen, Moskova’nın müttefiki olup da Kremlin’in isteklerinin dışında hareket etmenin mümkün olmayacağı görüşünde.
 
Moskova, Rus jetlerinin El Bab’a doğru ilerleyen Suriye hükümet güçlerinin lehine müdahale etmesiyle niyetlerini zaten açıkça ortaya koymuş görünüyor. Uzmanlar, askeri bir restleşme riski konusunda uyarıda bulunuyor.
 
İstanbul Kadir Has Üniversitesi’nden uluslararası ilişkiler uzmanı Soli Özel, Ruslar’ın kentin güney kısmını Suriye ordusunun ele geçirmesine hazır hale getirdiğini söyledi. Özel, Suriye ordusunun güneyden, Türk ordusunun da kuzey ve doğudan El-Bab’a ilerlemesi halinde, iki tarafın El Bab’ın merkezine girmeye çalışması halinde bir çatışma olabileceğine dikkat çekiyor.
 
Uzmanlar, El-Bab’ı kontrol etmenin Ankara açısından Suriyeli Kürtler’in emellerini engellemede kilit önem taşıdığına dikkati çekiyor. PYD’nin Suriyeli Kürt güçleri de kentin kontrolünü almaya çalışıyor. Bunu başarabilmeleri, onlar açısından, tecrit edilmiş son Kürt kantonu olan Afrin’le de birleşmenin kapısının açılması anlamına gelecek.
 
Bu, PYD’yi ayrılıkçı emeller beslemek ve PKK ile bağlantılı olmakla suçlayan Ankara için ‘kırmızı çizgi’.
 
Eğer Suriye hükümet güçleri El-Bab’ı ele geçirirse, bu da PYD’ye kapıyı açabilir.
 
“El Bab Suriye güçleri tarafından ele geçirilirse, burasını kendilerine mi saklayacaklar yoksa 2011’de iç savaşın başında Kamışlı ve Haseki’de yaptıkları gibi PYD’ye mi bırakacaklar?” Selcen, bu soruyu gündeme getiriyor.
 
El Bab’ın kontrolü üzerinde yaşanan savaş, Ankara’nın Suriye’de maruz kaldığı giderek daha zor hale gelen bir durumu sembolize ediyor. Uluslararası ilişkiler uzmanı Özel’e göre Türkiye’nin elinde pek koz yok.
 
Özel, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde işgalci güç olarak kalmayı istemediği müddetçe ve Suriye hükümetinin de kendi toprağını geri istemesi durumunda, Ankara’nın El Bab’ı tutabileceğini düşünmüyor.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
02-02-2017 07:26 - 288 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Mehdi AKSU
DİRENİŞİN ADI FİLİSTİN!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Av. Sinan Kılıç
Doğru’dan Yanlış çıkarmamak gerek…
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
22-10-2018 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım