Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
Yemen Savaşı’nda Son Durum
emen Demokrat Parti Genel Sekreteri Seyf El-Veşli, Tesnim Haber Ajansı’na verdiği röportajda Yemen’deki siyasi gelişmeler ve aynı zamanda Suudi savaş uçaklarının Yemen’in savunmasız halkına karşı gerçekleştirdiği saldırılar hakkında şunları söyledi:
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
05-01-2017 07:23 - 408 Okunma
“Arabistan’ın Yemen’e saldırılarının, Yemen halkına karşı acımasız ve gaddarca bir saldırı olduğu ve bu saldırılarla Yemen halkını zayıflatmak, ülkeyi tahrip etmek ve bu ülkeyi onlarca yıl geriye döndürmek istediği herkes tarafından bilinmektedir.
 
Arabistan bu savaşta Yemen’in bütün bölgelerini hedef almıştır. Yemen bu savaşta ekonomik anlamda büyük hasar görmüş ve ülkenin alt yapısı çökmüştür. Yemen halkının toplumsal ve ruhsal durumu da çocukların ve masum insanların öldürülmesinden dolayı çok iyi bir durumda değildir. Binlerce kişinin öldürülmesi ve on binlerce kişinin de yaralanması nedeniyle alınan ruhi ve psikolojik hasarların tedavi edilmesi ve düzelmesi için onlarca yıl zamana ihtiyaç vardır.
 
Arabistan Yemen halkına diz çöktürmek ve onları cezalandırmak istiyor
 
Biz bu savaşın Yemen’deki bütün insanlara karşı yapılan geniş çaplı bir saldırı olduğuna inanıyoruz. Arabistan bu savaşla, Yemen halkına diz çöktürmek ve onları cezalandırmak istiyor. Aslında Riyad, Yemen halkını 2011 yılında zulüm ve diktatörlük karşısındaki inkılaplarından dolayı cezalandırmak istiyor. Arabistan sadece Yemen’de müdahaleci saldırı ve eylemlerde bulunmadı. Bugün Arabistan’ın Suriye, Libya ve Irak’ta da olumsuz müdahalelerde bulunduğuna şahit olmaktayız. Aslında Riyad, kendini Arabistan’ın bölgesel nüfuzundan çıkaran bu ülkelerin halkını cezalandırmak istiyor.
 
Yemen halkına diz çöktürmek ve bu ülkeyi yeniden Arabistan’ın hâkimiyeti altına almak mümkün değildir
 
Arabistan’ın Yemen’e karşı son günlerdeki kör ve acımasız saldırıları açıkça görülmektedir. Arabistan son günlerde köylere, alt yapıya ve gıda fabrikalarına karşı saldırılarını arttırdı. Bu saldırılar Arabistan’a bağlı heyetin Kuveyt’teki müzakerelerde başarısız olmasından sonra gerçekleşti. Arabistan bu saldırılarla, Yemen’de bir buçuk yıldır devam eden savaşındaki, Yemen halkına diz çöktürmek olan hedefini yeniden deneyecektir. Ama birçok siyasi uzman Yemen halkına diz çöktürmenin ve Yemen’in yeniden Arabistan’ın hâkimiyeti altına girmesinin mümkün olmadığına ve Arabistan’ın bu saldırılarla kendini intihara sürüklediğine, Yemen halkına karşı başlattığı bu saldırının beyhude ve boş olduğuna ve kendisine hiçbir siyasi ve ekonomik başarı kazandırmayacağına inanmaktadır. Uzmanlar henüz Arabistan’ın Yemen’e saldırmasının arkasındaki mantığı anlayamamışlardır.”
 
Birleşmiş Milletler ’in tarafsız olmaması Kuveyt müzakerelerinin başarısız olmasının nedenidir
 
El Veşli, sözlerinin devamında Yemen’deki siyasi süreç ve bu ülkedeki çeşitli siyasi grupların müzakerelerine değinerek şunları söyledi:
 
“Hepimiz Kuveyt’teki siyasi müzakerelerin askıya alındığını ve başarısızlıkla sonuçlandığını biliyoruz. Bu müzakerelerin başarısız olmasının birçok nedeni vardır ve bu nedenlerden biri, Birleşmiş Milletler ‘in Yemen hakkında tarafsız ve sadık olmaması ve Arabistan’ın Yemen’e karşı düzenlediği saldırıları durdurmak için gerçek anlamda bir çaba göstermemiş olmasıdır. Birleşmiş Milletler ‘in Arabistan’a meyilli ve Arabistan taraftarı olan tarafta olduğu tamamen ortadadır.
 
 Birleşmiş Milletler, Arabistan’ın görüşlerini Yemen halkına empoze eden bir araç haline gelmiştir
 
Birleşmiş Milletler, müzakere masasında Arabistan’ın görüşlerini Yemen halkına dayatan bir araç haline gelmiştir. Arabistan’ın bu konudaki çabaları sonuç vermemiş, müzakereler yenilgiyle sonuçlanmış ve müzakere heyetleri Kuveyt’ten gitmiştir. Şu an mermi ve barut dili hüküm sürmektedir ve son günlerde Arabistan’ın Yemen halkına karşı saldırılarının şiddetini arttırdığına şahit olmaktayız. Bu saldırılar Yemen’in ekonomik yaptırımların hala devam ettiği, Ürdün ve Mısır’ın Yemen’e haftalık uçuşlarının da iptal edildiği bir dönemde meydana gelmektedir. Şu an Yemen için barışçıl müzakereye dönmek adına hiçbir yolun bulunmadığı söylenebilir. Arabistan’ın son günlerde kullandığı söylev, Yemen halkına karşı düşmanca saldırılarını ve bombardımanını arttırmaktır.”
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
05-01-2017 07:23 - 408 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Av. Sinan Kılıç
Emperyalizmin Dini/Mezhebi Yoktur
Mehdi AKSU
İRAN’DA SÜNNİLER!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Orhan Kiverlioğlu
Biz büyük devlet iken
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
19-01-2019 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım