Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
Yıldırım: "Irak’la Tüm Alanlarda İşbirliğini Sürdüreceğiz"
Iraklı mevkidaşı Haydar el İbadi ile Bağdat’ta görüşen Başbakan Binali Yıldırım iki ülke arasında anlaşmazlığa yol açan Başika’daki Türk askerinin varlığı konusunu dostane şekilde çözüme ulaştıracaklarını söyledi. Başbakan ırak’ın bütünlüğünün Türkiye için çok önemli olduğunu vurguladı.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
08-01-2017 10:25 - 236 Okunma
Yıldırım Iraklı mevkidaşı Haydar el İbadi ile yaptığı görüşmenin ardından ortak basın toplantısında konuştu.
 
‘BAŞİKA KONUSUNU DOSTANE BİÇİMDE ÇÖZÜME ULAŞTIRMIŞ OLACAĞIZ’
Başika’daki Türk askeri varlığını ele aldıklarını belirten Yıldırım,”(Başika’daki Türk askeri varlığı) Bu konuyu konuştuk. Bu bir keyfiyet değil, bir ihtiyaçtan doğmuştur. Görüyoruz ki DEAŞ’tan bölgenin temizlenmesinde önemli mesafe katedilmektedir. Buna uygun olarak bu konuyu da dostane biçimde çözüme ulaştırmış olacağız” dedi.
 
‘ŞENGAL EN BÜYÜK TEHDİDİ BİZE OLUŞTURMAKTADIR’
Peşmerge ve Irak merkezi güçleri ile Şengal’in (Sincar)  terör unsurlarından temizlenmesi konusunda gerekli çalışmalar yapılacağını söyleyen Yıldırım “Bizim için terör nereden gelirse gelsin aynıdır. Dolayısıyla Sincar birinci derecede en büyük tehdidi bize oluşturmaktadır ve tehdidin bertaraf edilmesi konusunda Sayın Başbakan’ın hassasiyetleri için de teşekkür ediyoruz. Bu konuda da gerekli işbirliğini yapmaya hazırız. Sadece Sincar değil bütün Irak topraklarından ülkemize yönelen terör faaliyetlerine karşı işbirliğini sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.
 
‘IRAK’IN BÜTÜNLÜĞÜ BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİDİR’
“Irak’ın egemenliği bizim için çok önemlidir, egemenliğine zarar verecek hiçbir girişime, hiçbir harekete rıza göstermeyiz, içinde olmayız. Irak’ın bütünlüğü de aynı şekilde bizim için önemlidir, bunun bilinmesini isteriz” diyen Yıldırım, Başbakanı İbadi’ye hitaben “Geçtiğimiz günlerde yaptığınız ‘PKK’nın Irak toprakları üzerinden Türkiye’ye zarar vermesine izin vermeyeceğiz’ şeklindeki açıklamanız bizim için çok önemli. Bundan büyük bir memnuniyet duyduk. Bu da teröre karşı beraber, birlikte neler yapabileceğimizi en iyi şekilde gösteriyor” ifadelerini kullandı.
 
‘TÜRK ASKERİNİN BAŞİKA’DAN ÇEKİLMESİ TALEBİMİZİ İLETTİK’
 
Irak Başbakanı İbadi de “Başika konusunda imzalanan sonuç bildirgesinde Türk askerlerinin topraklarımızdan çekilmesi talebimizi ilettik. Türk tarafı, Irak’ın toprak bütünlüğü ve egemenliğine saygı göstereceğini vurguladı.” İbadi, IŞİD’LE mücalede son aşamaya gelindiğine işaret ederek, Musul’un terör örgütünden en kısa sürede temizleneceğini dile getirdi.
 
‘TÜRKİYE İLE BORU HATTI AÇACAĞIZ’
‘Komşu ve dost ülke’ şeklinde nitelendirdiği Türkiye ile ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesini istediklerini belirten İbadi, “Musul kurtarıldıktan sonra inşallah Türkiye ile petrol boru hattı açacağız. Bu da iki ülke arasında anlaşmalara dayanacak” dedi. İbadi, “Irak’ın IŞİD sonrası yeniden imarı için Türk şirketlerinin katkı sunma rağbetini gördük bundan da memnuniyet duyuyoruz. Başbakan Yıldırım, çok önemli bakanlarıyla geldi. Ekonomik güvenlik, eğitim ve istihbarat konusunda iş birliğimiz olacak” diye konuştu.
 
‘FETÖ OKULLARI KONUSUNU GÖZDEN GEÇİRMEYE HAZIRIZ’
Irak’taki Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) okullarına dair bir soruyu ise İbadi şu şekilde cevapladı: “Bu okullarda Iraklı öğrenciler okuyor. Bu konuyu gözden geçirmeye hazırız. İki tarafla iş birliği içerisinde ve Iraklı öğrencilerin menfaatlerini gözeterek bir çözüme ulaşacağız.” İbadi, PKK’nın Irak’taki varlığına ilişkin bir soruya da “Anayasamız, ne olursa olsun kimsenin komşu ülkelere saldırmasına izin vermiyor” yanıtını verdi.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
08-01-2017 10:25 - 236 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Mehdi AKSU
İRAN’DA SÜNNİLER!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Av. Sinan Kılıç
Doğru’dan Yanlış çıkarmamak gerek…
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
15-12-2018 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım