Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
AŞURA 2016
Av. Sinan Kılıç

1377 yıl önceki Muharrem ayı’nın onuncu günü olan Aşura gününde, Hz.Peygamber’in (s.a.a) emaneti Ehl-i BeytKerbela’da katledilmiş, şehitler şahı Hz.Hüseyin’in (s.a) mübarek başı gövdesinden ayrılarak Kerbela çölünün kızgın kumlarına düşürülmüş, aile efradı, hatta 6 aylık çocuğu ve yarenleri kılıçtan geçirilmiş, Peygamber hanedanı kadınlar esir edilmiştir.

O günden beri Müslümanlar için Muharrem bir yas ayı, Aşura bir yas günüdür. Sadece Müslümanlar için değil Hz.Hüseyin’in neden katledildiğini bilen, Kerbela’yı anlayan her insan için Aşura bir matem günü olmuştur.

Kerbela şehitlerinin mesajını anlamak istemeyen hatta unu unutturmak isteyen bazı çevreler ise yası bayrama çevirme çabasındadır. Bu nedenle olsa gerek Kerbela şehitlerine ağlamayı kınamakta, o gün tatlılar pişirip Aşura gününü tatlı bayramına çevirmek istemektedirler.

Kimileri de bazı asılsız, uyduruk rivayetlere itibar gösterip Kerbela vakasını görmezden gelerek yas gününü bayrama çevirmeye çaba göstermektedir.

Muharrem ayı yas ayıdır, Aşura günü yas günüdür!

Hz.Peygamber (s.a.a) Hz.Hüseyin (a.s) hakkında “O’na Müslümanlardan ancak az bir gurup yardımda bulunacak ki onlar onlar kıyamet günü benim ümmetimin şehitlerinin efendileridir. Mızrakla atından düşürüldüğünü ve koyun gibi başının kesildiğini görür gibiyim” diyerek ağlamıştır. O’nun (s.a.a) ağladığını gören yanındaki ashabı da ağlamıştır.

Yine Hz.Peygamber (s.a.a) “Şüphesiz Hüseyin’in katlinden dolayı müminlerin kalbinde asla soğumayacak bir sıcaklık vardır.”diyerekEhl-i Beyt taraftarlarının sonsuza dek sürecek olan matemine işaret etmiştir. “Allah’ım Ehl-i Beyt’imin benden sonra başlarına gelenleri ve karşılaşacakları musibetleri sana şikayet ediyorum” diyerek de  zalimlerden bizzat müşteki olmuştur.

O halde Aşura’ya karşı olan tavrımız bizim safımızı belirlemektedir. Bu saf, ya Hz.Peygamber’in (s.a.a) yolu Hz.Hüseyin’in safı olacaktır, ya da Peygamber’in (s.a.a) şikayetçi olduğu azmış, sapmış bir gürühun safı olacaktır.

 Aşura Zalimlere; saltanatın, makam ve mevkilerin esiri, maddenin ve nefsinin kölesi olanların uğrayacağı akıbeti, geçici bir süre kazandıklarını zannetseler bile, Allah’ın huzurunda ve insanlığın vicdanında sonsuza dek kaybettiklerini göstermiştir.

Aşura, mazlumlara;  inandıkları değerleri hayatları pahasına onurla korumanın, bu yolda bütün dünyevi varlıklarını feda etmenin, zulüm karşısında o gün kaybetseler bile Allah’ın huzurunda ve insanlığın vicdanında sonsuza dek kazananların kendileri olduğunu göstermiştir.

Zalimler karşısında Allah’ın indirdiği dinin özünü korumak adına canını, başını, ailesini, kısaca tüm dünyevi varlıklarını hiç düşünmeden feda eden Hz.Hüseyin’in bu duruşuna biz “Hüseyni Duruş” diyoruz. Hüseyni Duruş hayatımızın ilkesidir. Bizi safımızdır. Hüseyni duruşun tanımı “Zillet bizden uzaktır” sözünde yatar.

Allah bizi Hz.Hüseyin’in (a.s) yolundan ayırmasın.

Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
08-10-2016 09:01 - 1868 Okunma
Av. Sinan Kılıç yazarın diğer yazıları [ Tümü ]
Selahattin Özgündüz’e neden saldırıyorlar? 09-03-2020 tarihinde eklendi
Emperyalizmin Dini/Mezhebi Yoktur 04-01-2019 tarihinde eklendi
Doğru’dan Yanlış çıkarmamak gerek… 07-02-2018 tarihinde eklendi
İnnaLillahi ve İnnaİleyhiraciun 25-02-2017 tarihinde eklendi
AŞURA 2016 08-10-2016 tarihinde eklendi
HAİN DARBE VE SONRASI… 13-08-2016 tarihinde eklendi
Darbe Üzerine 29-07-2016 tarihinde eklendi
Terörle yatıp-kalkmak 23-07-2016 tarihinde eklendi
Hz. Mehdi (a.f) Haktır ve Gelecektir 23-07-2016 tarihinde eklendi
Laiklik ve AHİM kararları 23-07-2016 tarihinde eklendi
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Av. Sinan Kılıç
Selahattin Özgündüz’e neden saldırıyorlar?
İbrahim ŞEREN
ALLAH PEYGAMBERİNİ MUHATAP ALARAK YÜCE KURAN’DA ŞÖYLE BUYURUYOR
Mehdi AKSU
İRAN’DA SÜNNİLER!
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Orhan Kiverlioğlu
Biz büyük devlet iken
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
25-05-2020 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım