Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
Ermenistan bu cesaretini nereden alıyor?
Av. Sinan Kılıç
1945 tarihli Birleşmiş Milletler Sözleşmesi, 2. Maddesi ile devletlerin güç kullanarak toprak elde etmesini, başka bir devletin topraklarını işgal etmesini yasaklamıştır. 
Peki bir devlet sözleşmenin 2. Maddesini ihlal ederse ne olacaktır? 
 
Sözleşmenin 41 ve 42. maddeleri işgalci güce karşı Güvenlik Konseyi’nin her türlü siyasi ve ekonomik tedbirler yanında silahlı müdahalesini de istemiştir.
Batı ülkeleri kendi çıkarları için bu maddeleri derhal uygulamaya koyarken ne yazık ki Azerbaycan’ın topraklarını işgal eden Ermenistan için harekete geçmekten kaçınmaktadırlar.
20 Yanvar/Ocak 1990 tarihinde Azerbaycan’ın bağımsızlık arzusuna karşı Rus Kızıl Ordu birliklerince desteklenen Ermeni’ler tarafından Bakü’de katliam yapılmıştır. Bu katliam insanlık tarihine kara leke olarak yazılırken Azerbaycan Türkleri bağımsızlık ve özgürlük yolundan vazgeçmeyerek Azerbaycan’ı bağımsızlığa kavuşturmuşlardır. Ancak, Türk ve İslam dünyasının katliamlara etkili tepkiler vermemesinden cesaret alan Ermenistan, 25-26 Şubat 1992’de Hocalı’da, Ağdam’da ve daha bir çok bölgede soykırıma girişmiştir. Sadece Hocalı’da 106’sı kadın, 63’ü çocuk, 70’i yaşlı olmak üzere 613 Azerbaycan Türk’ü hunharca katledilmiştir. Azerbaycan’ın yüzde yirmi oranında toprakları işgal edilmiştir. İşgal edilen topraklarda Ermeniler sadece soykırım değil, tarih, kültür, sanat ve doğa katliamı da yapmıştır. Tarihi binalar, köprüler, camiler yıkılmış, çevre ve doğa tahrip edilmiştir. 
 
Yaptıkları katliamları anılarında anlatan Ermeniler, küçük çocukların derisini yüzdüklerini, damarlarını kesip kanını yavaşça akıtarak işkenceyle öldürdüklerini, hamile kadınların karınlarını yararak çıkardıkları bebeklerle top gibi oynadıklarını detaylarıyla anlatmışlardır. (Dr.Zori Balayan “Ruhumuzun Canlanması” adlı kitabı)
Vahşete ve soykırıma daha fazla kulaklarını tıkayamayan Batı, BM nezdinde karar almak zorunda kalmıştır. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi 822 sayılı kararla, Ermeni kuvvetlerinin işgal ettiği topraklardan derhal çekilmesini istemişse de Ermenistan bu karara uymamıştır. Kararın ardından AGİT bünyesinde kurulan MİNSK gurubu da işgalin sonlanmasında ve sürgün edilenlerin topraklarına dönmesi konusunda etkili olmamış/olamamıştır.
 
Ermenistan, gerek Türk ve İslam dünyasının tepkisizliğinden gerekse uluslararası kuruluşların kör, sağır ve dilsiz oluşlarından aldığı cesaretle hala Azerbaycan’ı taciz etmekte, sınır köylerinde sivil vatandaşları öldürmeye devam etmektedir. İşgal ettiği topraklarda can verenlerin mezarlarını ziyaret edenleri dahi ya öldürmekte ya da uyduruk mahkemelerle uzun süreli hapislere mahkum etmektedir. 
Türkiye bir yandan, Akdamar’da olduğu gibi Ermeni Kiliselerini büyük maliyetlerle onarıp ibadete açmakta, diğer yandan Cumhuriyet öncesinden gelen iddialarla kendilerine ait olduğunu söyledikleri vakıf arazilerini iade etmektedir. Başbakanlık başdanışmanlığı’na bir ermeni vatandaşımız atanmışken, Azerbaycan kökenli bir danışman düşünülmemiştir. En yetkili resmi ağızlardan 1915 olaylarına atıfla “acılarını” anladığımızı ifade ettiğimiz Ermenistan’la olan sınır kapılarının açılmasından, ticaretten bahsedilmektedir. Halen Ağrı Dağı ve Doğu Anadolu üzerinde hak iddiasını resmi devlet ideolojisi olarak sürdüren Ermenistan şımarmasın da kim şımarsın?
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
23-07-2016 09:01 - 413 Okunma
Av. Sinan Kılıç yazarın diğer yazıları [ Tümü ]
Doğru’dan Yanlış çıkarmamak gerek… 07-02-2018 tarihinde eklendi
İnnaLillahi ve İnnaİleyhiraciun 25-02-2017 tarihinde eklendi
AŞURA 2016 08-10-2016 tarihinde eklendi
HAİN DARBE VE SONRASI… 13-08-2016 tarihinde eklendi
Darbe Üzerine 29-07-2016 tarihinde eklendi
Terörle yatıp-kalkmak 23-07-2016 tarihinde eklendi
Hz. Mehdi (a.f) Haktır ve Gelecektir 23-07-2016 tarihinde eklendi
Laiklik ve AHİM kararları 23-07-2016 tarihinde eklendi
Suud’un şerrinden Merkel’in insafına sığınmak! 23-07-2016 tarihinde eklendi
Terör Örgütlerini kullanmak veya Cepte akrep taşımak 23-07-2016 tarihinde eklendi
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Mehdi AKSU
DİRENİŞİN ADI FİLİSTİN!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Av. Sinan Kılıç
Doğru’dan Yanlış çıkarmamak gerek…
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
20-10-2018 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım