Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
Irak başbakanı İbadi: Arap, Kürt ve Türkmenler arasında etnik çatışma çıkarmak istiyorlar
Irak Başbakanı Haydar İbadi, Iraklı güçlerin tartışmalı bölgelere yönelmesiyle ilgili parlamentonun, 2014’teki duruma dönülmesi yönünde karar aldığını ancak kendisinin bundan rahatsız olduğunu söyledi. İbadi, etnik çatışma isteyenleri de cezalandıracaklarını söyledi.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
16-11-2017 07:45 - 222 Okunma
Irak Başbakanı Haydar İbadi, dün Bağdat’ta düzenlediği haftalık basın toplantısında, Irak’ta yaşanan gelişmelere değindi.
 
Rûdaw'ın aktardığına göre Iraklı güçlerin tartışmalı bölgelere konuşlanmasına ilişkin İbadi şunları söyledi:
 
“Tartışmalı bölgeler konusunda, biz hiçbir şekilde bu bölgelere saldırmış değiliz. Yapılanlar, güçlerimizin bu bölgelerde gerekli şekilde yerleştirilmesidir. Şavaşmadık, karşı karşıya gelmek istemedik. Güçlerimiz dikkatli bir şekilde hareket etmiştir. Maalesef karşı tarafa Iraklı askerleri öldürme emri verilmişti. Karşı durma emri verilmişti. Roket ve bombalarla güçlerimize karşı durdular. Bizim verdiğimiz emir ise karşı karşıya gelinmemesiydi.
 
Biz sorunlarımızı çözmek istiyoruz. Sorun çıkarmak istemiyoruz. Ülkemizi birleştirmek istiyoruz. Bu ülke bütün vatandaşlarına karşı, bütün farklılıklarıyla aidiyet duygusu içindedir. Ancak bazıları askeri sorunlara girmek istediler. Bunun için çaba gösterdiler. Gördüğünüz üzere Allah’a şükürler olsun askeri çatışma olmaksızın bütün hedeflerimize ulaştık. Aynı doğrultuda da devam edeceğiz. Davamızdan geri adım atmayacağız. Taleplerimizin çoğunu elde etmiş durumdayız.
 
Daha çok öngörülen, Temsilciler Meclisi’nin 2014 yılındaki duruma dönüş kararıydı ancak Bakanlar Kurulu toplantısında bundan rahatsız olduğumu belirttim. Kararın olduğu gibi kaldığını söylememe gerek yok. Allah’a şükürler olsun elde ettiklerimiz, talep edilenden çok daha fazla oldu. Bu da Iraklıların işbirliği sayesinde oldu. Bu bir tarafın başka bir tarafa karşı zafer kazanması değildir. Bu bütün Iraklılar ve Irak’ın toprak bütünlüğünü isteyen, Kürt, Arap ve bütün bileşenler için başarıdır. Bu vatandaşların can güvenliğini korunmasıdır.
 
Bazı bölgelerde gerginlik olduğunu biliyorum. Bazı bileşenler arasında gerginlik var. Bazıları Arap, Kürt ve Türkmen grupları arasında etnik çatışma çıkarmak istiyor ama buna izin vermeyeceğiz. Bu daha önce ihlal edildiyse cezalandırılacaktır. Bu yönde çaba sarfedenleri cezalandıracağız. Bu yanlış bir iştir. Ülkede adaleti sağlamak istiyoruz. Ülke adil bir şekilde yönetilmeli. Bütün vatandaşları kapsamalı.”
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
16-11-2017 07:45 - 222 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Av. Sinan Kılıç
Emperyalizmin Dini/Mezhebi Yoktur
Mehdi AKSU
İRAN’DA SÜNNİLER!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Orhan Kiverlioğlu
Biz büyük devlet iken
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
18-01-2019 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım