Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
ZAMANI OKUMAK!
Mehdi AKSU
İslam dini Müslümana zamanı iyi okuyabilmeyi ve dolayısıyla basiretli olmayı önemle tavsiye etmiştir. Zamanı iyi okuyabilmek ferasetli ve basiretli olmayı gerektirir. Bu konuda her Müslüman; aydın, siyasetçi, âlim, gençlik, kadın erkek zamanı iyi okuyabilmeli ve zamanın koşullarını iyi analiz edebilmelidir. 
 
Bu bağlamda âlim kendi zamanını iyi okuyabilendir. Aydın kendi devrini iyi kuşanabilendir. İrfan ve hikmet sahibi kendi çağını iyi anlamlandırabilendir. Hangi dalda olursa olsun, hangi meslekte olursa olsun, belli ezberlere sıkışmış sığ düşüncelerle, bağnazlık ve taassuplarla, önyargılarla daralmış ve birtakım menfaatlere indirgenmiş yaklaşımlar toplumlara asla fayda sağlamayacağı gibi zarar da sağlayacaktır. 
Zamanı okuyabilen insanlar, insanı tanımadan onun problemlerini çözmenin mümkün olmayacağını bilirler. Zamanı tanıyan insanlar öncelikle insanı tanımaya çalışır, tanıdıktan sonra onu sever. Olaylara ve gelişmelere yabancı kalmaz. Dertli olanların dertlerini dert edinir, çare ve çözümler üretir, istişare eder ve gerçekler üzerinde hayatını yönlendirir. 
 
Zamanı iyi okuyan insanların amacı başkaları tarafından takdir edilmek olmaz, onların gayesi ancak ve ancak Allah’ın rızasını kazanmak ve bu doğrultuda yaşamaktır. 
Zamanı iyi okuyamayan ve günü birlik yaşayan insanlar için insanî değerler erozyona uğrar, sınırsız bir dünyevileşme ve maddileşme benliklerini kaplar, bencillik, kıskançlık, çekememezlik ve tahammülsüzlük gibi mikroplar ilişkilerinde öne çıkar. Bu zaaflar toplumda mutsuz, umutsuz, olumlu düşünemeyen kişilerin sayısını çoğaltır.
 
Zamanı okuyamayan ve günü birlik yaşayan insanlar utanmadan, sıkılmadan yalanlara sarılırlar, iftiralar atarlar, gerçekleri ters düz ederler. Fitne, fesat ve günah ateşlerine odun taşırlar, küçük menfaatlere teslim olurlar. Hadislerde buyrulduğu üzere; “ahir zamanda gece karanlığı gibi fitneler zuhur edecektir. Kişi sabah mümin, akşam kâfir, akşam mümin, sabah kâfir kalkacaktır ve az bir pahaya dinini satacaktır.” Yani doğruya yalan, yalana doğru, hakka batıl, batıla hak, iyiye kötü, kötüye iyi, mümine müfsit, müfside mümin gözüyle bakacak ve baktığı gibi muamele edecek. Böyleleri hakka karşı duyarsız, sağır, dilsiz, kör ve kalpsiz olurlar. 
Böyle insanlara ne kadar yarar sağlasanız da, ne kadar iyilik yapsanız da onlar için bir anlam ifade etmez. Zira böyleleri çıkarları doğrultusunda en ulvi değerleri hatta insanlıklarını bile satmaktan bir an olsun geri kalmazlar.
 
Zamanı okuyamayan insanlar samimiyeti, birliği, dayanışmayı, kardeşliği cemaatçiliğe, mezhep bağnazlığına, şahsi çıkarlara ve ırkçılığa kurban ederler. Sevgiyi, insafı, hoşgörüyü, vefa ve sadakati, dünyevi ve şehevi arzulara, insanlardan olan şeytanların beğenisini kazanmaya kurban ederler. 
Müslümanlar genelde zamanı okuyamadıkları için, nefsin tutsaklığından dolayı bayramlarını bile matemli olarak geçirmektedirler.  İslam coğrafyasında her türlü işgal, terör, açlık, fitne, savaş ve sefalet belalarından uzak, adalet ve hukuka dayalı bir şekilde özgürce barış, kardeşlik ve huzur dolu gerçek bayramları ne zaman yaşayacağız? Ve ne zaman fitne, fesat, hakaret, nifak,  küfür, şirk, kin, haset, hırs, düşmanlık ve cehalet yangınları sönecek? 
 
Allah’ı ve ölümü tam manası ile hatırladığımız gün. Kıyamete ve hesaba tam manası ile yakin ettiğimiz gün. Nefsimizi ıslah, kendimizi adam ettiğimiz gün. Unuttuğumuz ve uzaklaştığımız değerlerimize gerçek anlamda döndüğümüz gün. İslami ve insani değerleri hatırladığımız gün. Birbirimizi kalben sevdiğimiz gün. Sadece iman kardeşi olduğumuzu kavradığımız gün bu fitne ve günah ateşleri sönecektir. 
İşte bu bağlamda Hz. İmam Ali aleyhisselam şöyle buyurmuştur; “Günah yapılmayan her gün bayramdır.” 
Her gününüz bayram olsun!
 
Selam ve dua ile…
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
04-09-2017 22:11 - 604 Okunma
Mehdi AKSU yazarın diğer yazıları [ Tümü ]
İRAN’DA SÜNNİLER! 14-12-2018 tarihinde eklendi
DİRENİŞİN ADI FİLİSTİN! 15-05-2018 tarihinde eklendi
UKRAYNA'DA HZ. MEHDİ COŞKUSU! 03-05-2018 tarihinde eklendi
DÖRT ZÜMREYE ÇOK DİKKAT ETMEK İNDİRİLEN DİNİN EMRİDİR! 20-02-2018 tarihinde eklendi
RABBANİ ALİM ÜSTAT HAMİT TURAN’IN ANISINA! 10-02-2018 tarihinde eklendi
EHLİBEYTİN LİSANINDA AMİN KELİMESİ VARMIDIR? 07-02-2018 tarihinde eklendi
AHMAK VE CAHİL ŞİA! 27-01-2018 tarihinde eklendi
SALAT: DUA MI NAMAZ MI? 16-01-2018 tarihinde eklendi
ASRIMIZIN FİTNELERİ! 01-01-2018 tarihinde eklendi
EMEK VE HİZMETE KADİR ŞİNAS OLMAK! 15-11-2017 tarihinde eklendi
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Av. Sinan Kılıç
Emperyalizmin Dini/Mezhebi Yoktur
Mehdi AKSU
İRAN’DA SÜNNİLER!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Orhan Kiverlioğlu
Biz büyük devlet iken
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
17-02-2019 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım